تعداد بازدید: 2274

آموزش نام اعضای بدن به کودکان

به کودکتان کمک کنید نام اعضای بدنش را بگوید تا پی ببرد چه کسی است و بدنش از چه اجزايي ساخته شده است.

دکتر آنیتا گوریان، روان‌شناس کودکان و بزرگسالان در مرکز مطالعات کودکان دانشگاه نیویورک، می‌گوید: شاید نوزادان شیفتۀ دستانشان باشند، اما کودکان نوپا در حال کشف تمامی اعضای بدنشان - از مو گرفته تا انگشتان پا- هستند. کودکتان در ۲ سالگی احتمالاً می‌تواند به تقریباً ۱۰ عضو متفاوت از بدنش اشاره کند و حتی نام آن‌ها را بگوید. چرا اینقدر شیفتۀ آن‌ها است؟! «همین طور که نوزاد وارد دوران نوپایی می‌شود، به کشف اینکه او در رابطه با دنیای بیرون چه کسی است می‌پردازد؛ و بدن او مبنای مقایسۀ اوست. و اما برخی از فعالیت‌هایی که می‌تواند به او کمک کنند:

  • این لذت را دو چندان کنید. از کودکتان بخواهید که انگشت‌ها یا گوش‌هایش را به شما نشان دهد و بعد از او بخواهید انگشت‌ها و گوش‌های شما را نشان بدهد. او از این بازی مبادله‌ای و از پاسخ‌های درستش بسیار خوشحال می‌شود.
  • پیکاسو شوید: طرح کلی دست و پاهای کودکتان را روی کاغذ بکشید و بعد با همدیگر نام اجزای آن را – مانند شست یا انگشت پا – بگویید.
  • معما بپرسید: اگر کودکتان می‌تواند حرف بزندیک بازی» حدس بزنِ «ساده او را به هیجان می‌آورد. (از او بپرسید که کدام عضو از بدنش به او کمک می‌کند که بدود).
  • بازی‌های قدیمی را فراموش نکنید. هر بازی که به کودک اجازه بدهد انرژی‌اش را بسوزند، بازی خوبی است. بنابراین با تمرکز به روی اعضای بدن بازی کنید. (برای مثال مامان می‌گوید دستانت را تکان بده!) و یا هر دوتان بچرخید؛ این بازی او را برای چرت زدن آماده می‌کند.

ارسال نظر جدید